Projekt “ABC budżetu domowego, oszczędzania i pożyczania” – ciąg dalszy!
W naszym ośrodku trwają warsztaty “ABC budżetu domowego, oszczędzania i pożyczania”.
Projekt ten realizowany jest w naszej placówce dzięki współpracy Stowarzyszenia Monar z Narodowym Bankiem Polskim.
Głównym celem projektu jest wzrost wiedzy ekonomicznej i umiejętności w zakresie pozwalającym na samodzielne i racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi wśród uczestników.
Projekt zakłąda przyglądanie się i poprawie umiejętności z zakresu zarządzania własnym budżetem, planowania wydatków, zarządzania własnym zadłużeniem i zachęcaniem do oszczędzania oraz, co również bardzo istotne – zagadnienia dotyczące aktywizacji zawodowej i społecznej.
Realizacja projektu zmierza do poprawy funkcjonowania osób uzależnionych wychodzących z choroby, wspiera Ich proces readaptacji społecznej, co w konsekwencji będzie szansą na zapobieganie wykluczeniu finansowemu i społecznemu.
Wkrótce nowe informacje z zajęć …
18.04.2013
W ostatnim tygodniu grupa mocno pracje głównie nad problematyką dotyczącą rozplanowania własnego budżetu. … Nie jest to wcale takie proste, choć poszło uczestnikom bardzo sprawnie. Wygląda jednak na to, że zaplanowanie wydatków w konfrontacji z realnym życiem nie wydaje się takie proste. Budżety należy urealnić. Co będzie w tym pomocne? Może przyglądnięcie się temu, jak wydajemy (czytaj jak się szybko rozchodzą) pieniądze które mamy? a może trzeba porozmawiać z neofitami jak oni sobie radzą? …
Pieniądze szczęścia nie dają! wiemy, ale bez oszczędnego gospodarowania możemy wpaść w długi a już na pewno nie będziemy mieli swoistego zadowolenia z życia, gdy będzie brakowało piedziędzy na życie. Jak więc planować? Najprościej i najkrócej: w oparciu o piramidę potrzeb i o hierarchię wartości.
Już niedługo postaramy się oparcować i umieścić na naszej stronce mini książkę kucharską – ABC oszczędzania w kuchni – złożoną z pomysłów uczestników szkolenia. kto wie może pani Magda G. obejmie patronat? 😀
warto przy okazji zaplanować, że mogą nas spotkać “nieoczekiwane wydatki” – lekarz, lekarstwa, jakieś badanie, jakaś kawa z nowo poznaną dziewczyną 🙂 warto więc mieć w zanadrzu jakiś grosz odłożony. Warto więc uczyć się oszczędania i odkłądania pieniędzy.
Nie radzimy zbierać złotówki do skarpety! 🙂
Na rynku bankowym jest bardzo dużo ofert – dogodnych i tanich – z których możemy skorzystać. Najważniejsze, żeby wiedzieć, że często za oferowanym “0” – zerem – przeważnie stoją inne ukryte opłaty. Dlatego “koniec języka za przewodnika” – pytaj, szukaj, informuj się… i wybierz najdogodniejszą dla Ciebie ofertę.
Unikaj zadłużeń! Najczęściej nadroższe są te ofrowane “najtaniej”.
oto kilka fotek z zajęć
pozdrawiamy!
Jeden komentarz
.