Historia Pałacu

Pierwszy zespół dworski pochodził z przełomu XIII i XIV w. Nabyła go od Czartoryskich bogata rodzina Kirchmayerów, która przywędrowała z Bawarii. W 1829 r. Kirchmayerowie wznieśli na miejscu starego, drewnianego dworu, pałac w stylu willowym. Przebudowano go w połowie XIX w. i na początku XX w.

Herby na wieżycy świadczą, że miejsce było zamieszkiwane także przez Lubomirskich i Kotkwskich. Bankructwo zmusiło Kirchmayerów do sprzedaży dóbr, w tamtym okresie wielokrotnie zmieniali się właściciele pałacu. W latach 30. XX w. przejęły go siostry zakonne tworząc tu sierociniec i szpital dziecięcy.

 

Do zabytków architektury ogrodowej należy zaliczyć park tarasowy, posiadający pierwotnie system stawów. Od strony frontowej zachowała się piękna aleja grabowa, którą można wrócić do kościoła św. Wincentego. To jedyna w pełni klasycystyczna świątynia w Krakowie. Pod żaglowym sklepieniem kryje się barokowe i rokokowe wyposażenie, które Kirchmayerowie wykupili z rozbieranego kościoła Wszystkich Świętych. We wnętrzu, jak i na pleszowskim cmentarzu, znajdują się zresztą epitafia członków rodziny.  Ośrodek Stowarzyszenia Monar znajduje się w pięknym pałacu w Pleszowie.